Dřevo a dřevěné doplňky v domácnostech působí velice teple. Tento tradiční materiál používáme od nepaměti. Dřevo je čisté, voňavé, a ať už sedíme v historické roubence, moderním srubu nebo luxusních moderních domácnostech, všude má své místo. Dřevo v interiérech dnes je mnohem více zatěžované než v minulosti. A to vzhledem k teplu, které v domácnostech vzrostlo o několik stupňů. Dřevo je velice stabilní materiál, je třeba o něj ale pečovat. K tomu slouží speciální přípravky určené k péči o dřevo, které podporují přirozenou výměnu vláhy mezi ovzduším a dřevěnou plochou, což udržuje povrch vyživený, hydratovaný a pružný. Zabraňují tak vzniku prasklin a vysušování dřeva.
Nic není udržitelnější než kvalitně zpracované dřevěné výrobky. Jsou totiž téměř věčné, alespoň s tou správnou péčí. Linka ve venkovském stylu, babiččin starožitný šatník nebo moderní ale unikátní stůl. Dřevo v sobě uchovává vzpomínky, je krásné a nadčasové. Vlastníme-li jedinečný kus dřevěného nábytku, toužíme se o něj starat, nedovolit zubu času, aby se na něm podepsal. Musíme si proto zvolit toho správného pomocníka.
Přinášíme vám několik tipů jak dřevěné povrchy udržet co nejdéle ve skvělém stavu:
- Prachovka není přežitek
Když vidíte prachovku, představíte si staré filmy s Herculem Poirotem, kde upravená francouzská pokojská pečlivě oprašuje těžký, dřevěný nábytek? Pokud nechcete klasickou prachovku, stačí suchý bavlněný hadřík a vaše dřevěné povrchy dokonale zbavíte prachu. Důležité je oprašovat na sucho, pokud musíte na některé skvrny použít vodu a mýdlo, používejte zásadně teplou vodu a poté povrch dobře vysušte.
- Chraňte dřevěné povrchy před slunečními paprsky
Vystavíte-li svůj dřevěný nábytek dlouhodobě slunečnímu záření, riskujete vznik tmavých a světlých skvrn na dřevě. Dřevěný stůl můžete chránit ubrusem, ostatní dřevěné povrchy umístěte raději mimo sluníčko.
- Pozor na teplotu
Extrémně horké a studené předměty mohou narušit texturu a vzhled dřevěného materiálu. Chraňte je proto používáním podtácku.
- I dřevo stárne
Postupem času se i na dřevěném povrchu podepíše zub času. Necháte-li dřevo přirozeně stárnout, dočkáte se krásných nových odstínů a textur. Některé typy dřeva zesvětlají, jiné ztmavnou. Nelekejte se tedy změn v odstínu a znejte materiály, které ve svém domově máte.
- Používejte speciální pečující přípravky
Nikdy na dřevo nepoužívejte produkty, které k tomu nejsou přímo určené. Pro péči o dřevo existují speciální přípravky, které dřevo vyživují, ale zároveň vytvářejí i ochranou vrstvu a do jisté míry zacelují škrábance a nedokonalosti. Používáním nevhodných produktům nebo po domácku vyrobených řešení, můžete dřevo silně poškodit.
Doporučujeme:
Multifunkční produkt Frosch Čistič na dřevo poskytuje dřevěným povrchům potřebnou ochranu i péči. Ať ho použijete zředěný s vodou jako čistič nebo v původní koncentraci jako pečující produkt, nezklame vaše očekávání. Obnoví sytost barev a zanechá na povrchu lesklý finiš.
Složení čističe na dřevo Frosch je založeno výhradně na rostlinných složkách včetně přírodní pryskyřice, na rozdíl od běžně používaných syntetických pryskyřic. Přírodní složení čističe však neubírá na jeho účinnosti – poradí si i se skvrnami od červeného vína, kávy nebo pastelky. Kromě čisticích vlastností, dodá Frosch dřevěným povrchům i potřebnou ochranu, jsou tak odolnější proti vodě a nečistotám. Navíc podporuje přirozenou výměnu vláhy mezi ovzduším a dřevěnou plochou, což udržuje povrch vyživený, hydratovaný a pružný, a zabraňuje tak vzniku prasklin a vysušování dřeva. Jakmile se objeví prasklina, pronikají dovnitř nečistoty, a tak vznikají nenapravitelné škody.
Čistič lze používat i jako intenzivní ošetření drobných ploch – stačí ho použít v nezředěné formě přímo na místo, které potřebujete ošetřit. Odolné skvrny mizí, drobné škrábance se zacelují. To vše zahaleno do jemné, přírodní vůně.